Pred prvým použitím si prečítajte celý návod.
Prášok (alginát, sadru) nevdychujte.
Odporúčame, aby pri výrobe odliatkov boli dve osoby.
Dávajte pozor, aby ste sebe alebo bábätku vymiešanou alginátovou zmesou nezašpinili oblečenie.

Návod vo formáte pdf. Stiahnuť tu. (Tlačená verzia tohto návodu je súčasťou každého setu.)

Návod na použitie

Príprava

Pred prvým použitím Vám odporúčame vyskúšať si vyrobiť skúšobnú formu z malého množstva alginátového prášku, aby ste vedeli koľko času máte od naliatia vody do alginátu po stvrdnutie zmesi. Zmiešajte polievkovú lyžicu alginátového prášku s polievkovou lyžicou vody. Zamiešajte - zmes by mala byť po 30 sekundách rozmiešaná. Potom vložte do zmesi prst a počkajte, kým zmes nestuhne. Keď cítite, že zmes je tuhá - gumová, môžete opatrne vybrať prst. Uvidíte, že stuhnutá forma zaznamenala všetky detaily vašej pokožky, a to aj ryhy na vankúšiku vášho prstu - „odtlačky prstu.“

Keď ste si odskúšali, ako sa so zmesou pracuje, môžete sa pripraviť na vyrobenie odliatku ručičky alebo nožičky Vášho dieťatka.
Je prakticky nemožné, aby odliatok dieťatka urobila jedna osoba, preto by sa na výrobe odliatku mali podieľať min. 2 osoby. Jedna bude pripravovať zmes, druhá bude držať dieťatko pripravené, aby sa hneď po rozmiešaní zmesi mohla do nej vložiť ručička alebo nožička.

Čo budete ešte potrebovať?

Okrem práškov a vecí, ktoré sú v balení, budete potrebovať nejakú nádobku na rozmiešanie zmesi a nádobku na zarobenie sadry. Tvar a veľkosť nádobky vyberte podľa toho, akú formu chcete vytvoriť. Ak chcete ručičku malého bábätka, tak si vyberte kruhovú nádobku - hrnček, plastový kelímok, ... Ak nožičku, tak obdĺžnikovú - podlhovastú nádobku (kelímok od rastlinného masla, odrezaná spodná časť trvanlivého mlieka, ...). Nádobu vyberte takej veľkosti, aby bolo okolo nohy/ruky ešte miesto na zmes, ale nie príliš veľkú, aby sa zbytočne neminulo veľa materiálu. Nádobky by mali byť patrične vysoké, aby sa zmes aj pohodlne miešala (nevylievala sa) a aby sa do nej dala pohodlne vložiť ruka/noha a chvíľu ju v nej podržať.

Výroba formy

Krok 1 - Do nádobky dajte alginát a pridajte studenú vodu. Zmes hneď dôkladne vymiešajte, až kým nevznikne kašovitá hmota (po cca 30 sekundách). Na miešanie môžete použiť ako drevenú špachtľu (súčasť balenia) alebo aj lyžičku. Stvrdnutá hmota sa dá z náradia/nádobiek/riadu ľahko olúpať a je zdravotne nezávadná. Zmes však olúpte čo najskôr (do 1 hodiny), pretože neskôr, keď je zmes zaschnutá to už ide ťažšie.

Krok 2 - Vložte ruku/nohu do nádoby s rozmiešanou zmesou (alginát). Trochu ňou pohýbte, aby sa zmes dotala všade. Potom už len pridržiavajte ruku/nohu, pokiaľ zmes nestvrdne. Dávajte však pozor, aby sa ruka/noha nedotýkala stien nádobky (vrecka), pretože by vo forme vznikla diera. (Ruky/nohy nemusíte ničím krémovať ani natierať.)

Krok 3 - Keď je zmes stvrdnutá (ak sa Vám tak zdá, počkajte radšej ešte 20 - 30 sekúnd), môžete pomaly vytiahnuť ruku/nohu z formy. Jemne s rukou/nohou hýbte a pri tom ju vyťahujte von. Robte to pomaly, aby ste nepoškodili formu.

Krok 4 - formu môžete z nádobky (hrnčeka, kelímku, ...) vybrať. Oddeľte formu od stien nádoby (pomocou drevenej špachtle) a opatrne formu vyberte. Forma je elastická a preto sa tak ľahko nepoškodí. Ak je nádobka v ktorej ste formu robili hrnček, alebo nejaká miska, je lepšie, keby ste formu vybrali teraz.

Výroba odliatku

Do nádobky nalejte vodu a začnite ju miešať. (Pomer voda:sadra je 30:100) Pomaly pridávajte sadru aby sa nevytvorili bublinky. Miešajte, pokiaľ sa nevytvorí jemná konzistencia.

Pripravenú sadrovú zmes začnite liať do formy. Nalejte najprv len trochu sadry do formy, ktorá je naklonená tak, aby sa sadra dostala všade kam má a aby mohli vyplávať bublinky ktoré sú v sadre. Ak je sadra viac hustá, môžete ju trochu zriediť s vodou. Pootáčajte formou, aby sa sadra dostala naozaj všade. Nevadí, keď aj časť sadry z formy vytečie. Potom pridávajte ďalej sadru, až kým nie je po okraj formy. Formou môžete ešte trochu búchať o stôl/podložku, aby vyplávali bublinky ktoré sú v sadre. Keď je forma naplnená, nechajte sadru vytvrdnúť a zaschnúť aj 24 hodín.
Odliatok sa z formy môže vybrať aj skôr, ale hrozí, že sa malé časti (prsty) na odliatku odlomia, pretože sadra nie je ešte suchá.

Po stvrdnutí sadry môžete začať z rozoberaním formy. Rukami rozlamujte formu, aby ste sa dostali k odliatku. Veľký pozor dávajte na oblasť kde sú prsty (jemné časti odliatku.) Túto časť lúpte veľmi opatrne. Môžete si pomôcť s priloženými špáradlami, aby ste časti formy dostali z menej dostupných častí odliatku.
Je možné že odliatok bude po vybratí z formy ešte vlhký - nebude celkom biely. Po čase však úplne vyschne a stvrdne.

Keď nevyužijete celý alginátový prášok na prvý krát, zatvorte zbytok späť do vzduchotesného vrecka.

Videopostup nájdete TU