O nás a našich sadách

Odlievacie sady sme začali ponúkať v roku 2006, keď sa nám narodila naša prvá dcéra a my sme si objednali podobnú sadu zo zahraničia. Výsledok - odliatky - sa nám veľmi páčili, tak sme chceli aj ďalším ľuďom na slovensku priniesť tento zaujímavý produkt za rozumnú cenu.

S našimi sadami si doma sami vyhotovíte úžasné sadrové odliatky ručičky alebo nožičky Vášho dieťatka. Celý proces výroby odliatku je rýchly a jednoduchý. Od naliatia vody do prášku až po stuhnutie zmesi (formy) - celé to trvá do 3 min. Pri postupovaní podľa návodu by ste mali dosiahnuť výborné výsledky. Zachovajte si pamiatku na veľkosť nožičky či ručičky Vášho dieťatka, a neskôr budete prekvapení, aké malé bolo vaše bábätko.

Použité materiály sú netoxické a biologicky odbúrateľné. Sú bezpečné nie len pre detskú pokožku, aj pre sliznice.

Naše sady obsahujú:

  • alginátový prášok - ktorý slúži pre výrobu elastickej odlievacej formy
  • kvalitnú superbielu tvrdú sadru - slúži na vytvorenie sadrového odliatku
  • drevené špachtličky na miešanie zmesí (alginátovej a sadrovej)
  • návod na použitie

Každá veľkosť sady obsahuje iné množstvo alginátu a sadry.

Sady sú zabalené v bielej kartónovej krabici.

Ponúkame Vám sady rôznych veľkostí podľa Vašich potrieb. Najobľúbenejšie sady sú DuoSet (2 odliatky) a TrioSet (3 odliatky) z ktorých už viete urobiť odliatok ručičky aj nožičky dieťatka. Pre viacpočetnú rodinu alebo pre iné odliatky ponúkame QuatroSet (cca 4 odliatky). Taktiež ponúkame náhradné balenia alginátového prášku.

Ako si vybrať sadu?

Počty odliatkov pri jednotlivých sadách sú iba orientačné (pri využití 70 g alginátového prášku na jeden odliatok). Počty sa môžu meniť v závislosti od veľkosti ruky / nohy / predmetu, z ktorého sa robí odliatok. Pre odliatky končatín malých dojčiat bude stačiť menej materiálu. Napr. ručička mesačného bábätka - 40 g prášku. Nožička mesačného bábätka - 60-80 g prášku. Je vhodné si dopredu pripraviť čo najlepšiu nádobu na vyhotovenie formy. Napr. na odliatok ručičky použiť hrnček, na odliatok nožičky obdĺžnikový kelímok napr. z margarínu, atď. Na väčšie deti treba použiť viac materiálu.

DuoSet obsahuje 150 g Alginátového prášku a 300 g sadry. Slúži na vyhotovenie 2 odliatkov (2 ruky, 2 nohy, ruka + noha bábätka). Pre väčšie deti môže vyjsť materiál iba na jeden odliatok.

TrioSet obsahuje 225 g Alginátového prášku a 450 g sadry. Slúži na vyhotovenie 3 odliatkov (2 ruky + noha, 2 nohy + ruka, ...). Pre väčšie deti môže vyjsť materiál iba na dva odliatky.

QuatroSet obsahuje 300 g Alginátového prášku a 600 g sadry. Slúži na vyhotovenie viacerých odliatkov, alebo odliatkov väčších detí, prípadne na iné experimenty (odliatok dospelej ruky a pod.)

Informácia o zmesiach

Alginátová zmes je zdravotne nezávadná a neškodná pre pokožku aj toho najmenšieho bábätka. Táto zmes sa používa v zdravotníctve a v stomatológii na výrobu odtlačkov zubov - čiže sa používa v ústach. Tým pádom je pre pokožku úplne neškodná. Zmes má certifikát CE. V našich sadách sme používali alginátové zmesy od rôznych výrobcov. Vlastnosťami a spôsobom spracovania boli všetky rovnaké. Líšili sa len farbou, resp. vôňou. Momentálne používame zmes, ktorá je chromatická - to znamená, že mení farbu počas jednotlivých fáz práce so zmesou. To Vám uľahčí narábanie s ňou. Prášok má vôňu tropického ovocia a je oranžovej farby. Po tom, čo sa pridá voda, sa zmes sfarbí na bordovo. Keď začne zmes tuhnúť, farba sa zmení na oranžovú a po stuhnutí na bledo žltú. Tuhnutie zmesi môže trvať od 1 min. do 3 min (ráta sa od pridania vody do prášku) - doba tuhnutia závisí od použitej vody (destilovaná, z vodovodu - tvrdá / mäkká) a od teploty vody. S destilovanou vodou trvá tuhnutie dlhšie, tiež pri studenej vode tuhne zmes dlhšie a naopak, pri teplej vode tuhne zmes rýchlejšie. Hotová forma zachytí najjemnejšie detaily pokožky (odtlačky prstov, čiary na dlani, štruktúru pokožky, ...)

Sadra
Na výrobu odliatkov sa požíva kvalitná tvrdá sadra (tvrdosť III), ktorá zachytí aj tie najjemnejšie detaily a zachová ich po dlhú dobu. Sadra má vysokú tvrdosť a preto sa ľahko nepoškriabe. Nie je však nerozbitná - pri neopatrnej manipulácii ani tá najtvrdšia sadra nevydrží napr. pád na tvrdú zem a rozbije sa. Farba uschnutého sadrového odliatku je vysoko biela (oveľa belšia ako klasická sadra).